Petulla te Shpejta pa Yndyre

loading...

Përbërësit:
300 gr miell
4dl jogurt
2 vezë
1 pluhur për pjekurina
kripë

Përgatitja:

Fillimisht përzihen vezët,pastaj i shtohen edhe përbërësit e tjerë.Përzihen mirë dhe i lëmë të qëndrojnë ashtu 15-20 minuta.Pastaj i fërgojmë në shumë vaj duke i qitur me lugë të akulloreve apo edhe lugë të thjeshtë.
P.S.Petullat në foto janë me çokoladë përmbi pasi që janë të ëmbla.Nëse i dëshironi me shije të ëmbël atëher brumit i shtojmë sheqer,vanill sheqer dhe pak krip.Përmbi iu qesim çokoladë të shkrirë ose sheqer pluhur.