Byrek milfoji me patate

loading...

Perbersit:
3 pete milfoj
3 patate të ziera
gjysme gote çaji vaj vegjetal
1 lugë Salce domate
1 lugë nenexhik
kripë
Biber i zi
qimnon.

Pergatitja:
Patatet zieni, pas zierjës i shtypëni, në një tigan e vendosni salcën dhe ia bashkangjisni patatet dhe erëzat e tjera.

Rreth 3-5 minuta e vazhdoni fërgoni, këtë përzierje mund ta përdorni edhe tek gjellerat ose byrekat.

Milfojat i shtrini në tryezë, përmbi ia vendosni glazurën e përgatitur.

Milfojat i bëni role, i lyeni më të kuqët e vezës dhe i vëni në furrë për pjekjë në temperaturë 180 gradë celsius për rreth 30 minuta.