Krofne nga furra

loading...

Perbersit:
1 filgjan miell
1.5 luge sheqer
½ pluhur për pjekje
maje gishtash kripë
2 vezë (ndahet e bardha nga e verdha)
1 filgjan qumësht
2 luge margarin te zbutur
nutella
marmalate.

Pergatitja:
Perzijme vecmas te bardhat dhe te verdhat e vezes.

Ne nje ene perzijme perbersit e thate,miellin,pluhurin per pjekje,kripen,sheqerin dhe ne po kete ene shtojme pastaj perbersit e lengshme si te verdhat e vezes,qumeshtin,margarinen e zbutur.

Pasi perzijme shtojme dhe shkumen nga te bardhat e vezes te tundur me heret.

Masen e qesim ne kallept e mafinave te lyer me vaj dhe te permillur.

Qesim nga gjysme mase te kallepit,shtojme nga nje luge mbushje si nutelle,etj dhe prap nga masa e brumit mbulojme.

Pjekim ne furre 200 grade per 10 minuta.

Ju befte mir!