Pogaçe

loading...

Përbërësit

1 margarin ose gjalpë
1 gotë të çajit vaj vegjetal
1 gotë jogurt
2 vezë
1 lugë kripë
2 Pluhur pjekje
miell

Në brendësi

djathë
koper
majdanoz

Përgaditja

Të gjithë përbërësit e brumit i derdhni në një enë, brumin e lëni në pritje derisa të fryhet.

Pas fryerjës së brumit e vendosni në tavolinë, e ndani me ndihmë të gotës të ujit.

Secilës pogaçe ia vendosni përbërësit e brendshëm dhe i mbyllëni pogaçet duke ia shtypur skajet me pirun.

Pogaçet i lyeni me të kuqët e vezës dhe pak pekmez, tepsinë me pogaçe i vëni në furrë për pjekje.